PolSl Racing

Zespół Wyścigowy PolSl Racing to koło naukowe działające na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Koło oficjalnie powstało w 2013 roku na wydziale Mechanicznym
Technologicznym, w Instytucie Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej.

PolSl Racing startuje w Formule Student, największych i najbardziej prestiżowych zawodach motoryzacyjnych dla studentów na świecie.


"Największym niebezpieczeństwem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nie osiągamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy."

Michał Anioł


 

Zespół PolSl Racing powstał z inicjatywy jednego człowieka aby studenci Politechniki Śląskiej mogli zdobyć bezcenne doświadczenie i wiedzę w prawdziwie międzynarodowym środowisku na możliwie najwyższym poziomie.

Obecnie w projekcie udział bierze ponad  50 osób. Studenci różnych wydziałów połączyli swoje siły aby stawić czoła rywalom z całego świata.

Misją zawodów Formuły Student jest edukacja światowej klasy inżynierów jutra w środowisku motor sportu. 

Naszym celem jest przede wszystkim jak najlepsze wypełnienie misji zawodów i ciągłe udoskonalanie się tak aby co roku móc walczyć o tytuł najlepszego zespołu Formuły Student.

Patroni Zespołu


 

Oprogramowanie dzięki któremu tworzymy nasz Projekt

Zespół

Członkowie naszego zespołu studiują na wielu wydziałach Politechniki Śląskiej


Lider zawieszenia
Lider Marketing & Organizacja
Lider układu napędowego
Lider techniczny
Lider Elektroniki


Impact attenuator
Lider zawieszenia
Wózek do podnoszenia bolidu
Wózek do podnoszenia bolidu


Lider Marketing & Organizacja
Kontakt z firmami


Układ Chłodzenia
Układ Chłodzenia
Modyfikacje silnika
Układ przeniesienia napędu
Lider układu napędowego
Układ wydechowy
Dobór silnika


Mocowanie elektroniki
Telemetria i komunikacja
Wiązka elektryczna
Lider Elektroniki
Programowanie urządzeń elektrycznych
Obudowa kierownicy

Członek Honorowy
Zespół ZAWIESZENIE I RAMA
Adam Rurański

 

 

Czym zajmowałeś się w zespole, za co byłeś odpowiedzialny i co udało ci się zrobić?

Do koła PolSl Racing dołączyłem bardzo późno, ponieważ dopiero przed 5 tym rokiem studiów, mając już doświadczenia w innych kołach naukowych. Po skończeniu studiów inżynierskich sądziłem, że ciężko będzie pogodzić pracę, studia zaoczne i inne hobbystyczne zajęcia, jednak zwróciwszy uwagę na szybko rozwijający się i ambitny zespół postanowiłem do niego dołączyć. Dzięki wcześniejszemu doświadczeniu zostałem konstruktorem w dziale zawieszenia gdzie odpowiedzialny byłem m.in. za projekt adaptacyjnych zwrotnic.

Jaką masz opinię na temat działania w kole, jak je wspominasz i co ci ono umożliwiło?

Uważam, że warto wykorzystywać każdą swoją wolną chwilę na aktywności i każda konstruktywna aktywność jest dobra, ale dlaczego akurat warto poświęcić swój czas na budowę bolidu w PolSl Racing? Odpowiedź jest prosta – ponieważ jest to jeden z najbardziej skomplikowanych i trudnych projektów studenckich o praktycznie nieskończonych horyzontach, więc tylko najbardziej zdeterminowani podołają temu wyzwaniu. To tyle w kwestii idei, natomiast jeżeli chodzi o pragmatyzm i profanium, to na pewno znajomości, przyjaźnie zawarte w kole są bezcenne oraz cały wspólny czas spędzony na wymianie doświadczeń i osiąganiu tych nawet najmniejszych sukcesów, przeżywanie satysfakcji z idei wcielanych wspólnymi siłami w życie są bezcenne.

Czy myślisz, że będzie to miało wpływ na twoją przyszłość (lub może już ma)?

W dobie powszechnego i rozprzestrzeniającego się braku ambicji, niezdecydowania życiowego oraz przyklasku próżnym postawom, warto mieć w swoim CV świadectwo potwierdzające ambicje oraz pracowitość. Przynależność do koła jest takim świadectwem, a dobrzy pracodawcy na pewno to docenią. Zdobyte doświadczenie jest zawsze przydatne (pomimo, że początkowo może się wydawać, że temat budowania bolidów jest niepraktyczny) i ma znaczący wpływ na przyszłość. Im wyższa energia potencjalna, tym większą energię kinetyczną można uzyskać.

Poleciłbyś innym zaangażowanie się w projekt Formuły Student?

Tak, ale tylko osobom zdecydowanym i zorientowanym na cel, reszta niech nie przeszkadza innym w pracy.

Sponsor

Gdzie teraz pracujesz i na jakim stanowisku”

W chwili obecnej pracuję jako koordynator projektów w dziale R&D w teamie Basic Development niemieckiej korporacji jednego z naszych sponsorów. Zajmujemy się przygotowaniem koncepcyjnych modeli 3D, optymalizujemy oraz analizujemy konstrukcję z wykorzystaniem analiz MES. Oprócz tego realizuję w tej chwili swój życiowy cel, czyli spełniam się jako konstruktor freelancer współpracujący z uczelniami, oraz firmami wykonując dla nich zlecenia. W wolnych chwilach również udzielam korepetycji z Podstaw Konstrukcji Maszyn.


Konrad Żmuda

Basia Domagała

Mateusz Tomiczek

Łukasz Grabiszewski

Paweł Wieczorek

Marcin Kalinowski

Michał Zuziak

Adrian Strządała

Adam Rosiek

Adrian Kruk

Mateusz Oleksy

Hanna Wita

Monika Figula

Magdalena Bąk

Maciej Piskor

Tomasz Hura

Marcin Majzel

Sebastian Sławski

Mateusz Witczak